A csoportfejlődés szakaszai
2021-09-08Csoportdinamika
2021-10-15A sikeres vállalkozások mögött motivált vezetők és motivált munkatársak állnak. Hiába veszed körül magad a legjobb szakemberekkel, a legmagasabban képzett munkatársakkal, ha nem tudod őket motiválni, nem lesz igazán sikeres a vállalkozásod. A folyamatos munkahelyi motiváció a vállalkozás fejlődésének és sikerességének egyik legfontosabb eleme, és a munkahelyi kiégés elleni küzdelem egyik alapja.
A motiváció fogalma, a motiváció fajtái
A motiváció fogalmát többféleképpen is meghatározták már a pszichológusok, akik a motiváció kutatásával foglalkoznak. John Adair szerint „A motiváció olyan tudatos, félig tudatos vagy öntudatlan belső szükséglet vagy kívánság, amely az akaratunkat befolyásolja és ilyen vagy olyan cselekedetekre vesz rá bennünket.” Martin L. Hoffman pszichológus egyik jegyzetében úgy utal a motivációra, mint “mindazon folyamatok, állapotok, külső és belső tényezők és ezek kölcsönhatásainak gyűjtőfogalma, melyek az állati és emberi viselkedés okát és irányultságát meghatározzák.”
A motiváció szó a latin movere szóból ered, amely jelentése mozogni, mozgatni, kimozdítani. A motiváció lényegében nem más, mint valamilyen tudatos, vagy tudattalan késztetés, vágy, amely meghatározza cselekedeteinket, és törekszünk a motiváció tárgyának, azaz a célunk elérésére.
Extra vezetői támogatás
Vezetőként szeretnél többet is tudni a témáról, illetve további segítséget, szakmai kérdéseidre pedig konkrét gyakorlatias válaszokat kapni? Bővítenéd eszköztáradat és szakmai kapcsolataidat? Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Akadémiához!
A külső és a belső motiváció
A motivációnak alapvetően két fajtája van, a külső és a belső motiváció.
A külső motivációról akkor beszélhetünk, ha valamilyen külső tényező miatt vágyunk egy külső cél elérésére. Munkahelyi motiváció esetén ilyen cél lehet többek között a fizetésemelés, a teljesítményért járó plusz juttatás, egy jutalomüdülés, de akár a vezető dicsérő szava, vállveregetése is. A lényeg, hogy nem saját bensőnkből fakadó igényünk van a cél elérésére, hanem valamilyen külső eszközzel motiválnak minket.
A belső motiváció erősebb jellegű, mint a külső. Ez a saját késztetésed, amely arra ösztökél, hogy saját célokat érj el, legyőzz különböző akadályokat, vagy te legyél a legjobb a szakmádban. Azok, akik erős belső motivációval rendelkeznek, kiegyensúlyozottak, és kimagasló teljesítményre, komoly sikerekre képesek a munkahelyükön és a magánéletükben egyaránt.
A munkahelyi motiváció hiánya
A motiváció hiánya az egyik legrosszabb állapot egy munkahelyen. Sokan úgy képzelik, hogy a motiválatlan munkatárs egyik napról a másikra nem csinálja meg a munkáját, de ez egyáltalán nem így van. A motiváció elvesztése nem egyik napról a másikra megy végbe, hanem lassan, hosszú idő alatt. Az egykor lelkes, mindig jókedvű, pozitív kolléga, akinek mindig volt egy hasznos ötlete, szépen lassan egyre kevésbé lesz aktív. Ahogy telik az idő, eljut oda, hogy csak a kötelező minimumot végzi el, és alig várja, hogy letehesse aznapra a munkát.
Ennek a folyamatnak a neve, míg a motivált munkatárs eljut arra a pontra, hogy kizárólag a kötelező minimumot végzi el, és nem érdekli egyáltalán a munkahelye, a kiégés. A kiégés a lehető legrosszabb, ami történhet egy munkatárssal, mely nem csak neki, hanem a vállalkozásnak is egy rossz állapot. Azért, hogy a kiégés elkerülhető legyen, fontos fenntartani a motivációt. A motiváció csökkenése, vagy a hiánya esetén a megfelelő motivációs eszközzel újra motiválttá kell tenni a munkatársat, hogy ő is és a vállalkozás is elégedett lehessen.
Miért fontos a munkatársak motiválása, a munkahelyi motiváció fenntartása?
A megfelelően motivált munkatárs úgy érzi, hogy jó helyen van a csapatban, és jó irányba halad az élete. Produktív, elégedetten végzi a munkáját, kezdeményező, nyitott a továbbfejlődésre, új feladatokra, a nagyobb felelősségvállalásra. Lelkesedése nem szűnik, a munka hatékonyabbá tétele érdekében új ötletekkel áll elő. A motivált munkatársra hosszú távon számíthat a vállalkozás, amely a sikerességhez elengedhetetlen.
Alapvetően szinte mindenki motiváltan érkezik egy új munkahelyre, tele vagyunk tervekkel, elképzelésekkel, célokkal. Majd szembesülünk a rideg valósággal, és ez a lelkesedés, ez a túlzott motiváció egy kicsit alábbhagy. Ezután egy teljesen egészséges munkahelyi hozzáállás alakul ki, amikor a kezdeti túlzott motiváció megszűnik és átveszi helyét a reális munkahelyi motiváció. Ez egy teljesen egészséges és normális, optimálisnak mondható állapot, amikor a munkahelyünkön kellően, de nem túl motiváltak vagyunk.
A motiváció azonban a legtöbb emberben egy idő után elkezd csökkenni. A csökkenő munkahelyi motiváció a teljesítmény, termelékenység, közérzet rovására megy, ezért mindenképpen fontos a megfelelő motiváció fenntartása, ami nem mindig könnyű feladat. Sokaknak rögtön a pénz vagy anyagi jellegű juttatások jutnak az eszükbe, ha munkahelyi motivációról hallanak.
Bár fontos a munkatársak anyagi jóléte, de közel sem a legfontosabb motivációs erő a pénz. A motiváció egy pszichológiai tényező, lényegében egy érzés, amit csak pénzzel nem lehet kiváltani. A motivációs eszközök között számtalan lehetőség van a munkahelyi motiváció kialakítására és fenntartására. Erről bővebben a korábban írt, a motiválás eszközei című cikkünkben olvashatsz.
A motiváció fenntartásával sikert sikerre halmozhatsz, és hosszútávon is számíthatsz a munkatársaidra, akik segítenek majd elérni céljaid. Ha folyamatos számukra a munkahelyi motiváció, látják, hogy munkájukkal haladnak előre, akkor a vállalkozás biztosan jó irányba halad. A motivált munkatársakkal a munkahelyi kiégés elkerülhető, és a vállalkozást elhagyó kollégák száma is jelentősen csökkenthető. És persze arról sem szabad elfeledkezned, hogy a hatékony munka alapja az együttműködés. Ez pedig egy munkahelyen különösen igaz.
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik
Szeretnéd megérteni az embereid működését?
Szeretnéd, ha az embereid valódi szövetségeseid lennének?
Szeretnél sikeres és szerethető vezetővé válni?
CSATLAKOZZ TE IS AZ ORSZÁG EGYETLEN VEZETÉSPSZICHOLÓGIAI AKADÉMIÁJÁHOZ!