fbpx

A motiváció egy olyan késztetés, érzés, vágy, amely cselekvésre ösztönöz, hogy elérjük céljainkat, kielégítsük vágyainkat. Időnként ennek a késztetésnek az erőssége csökkenhet, vagy akár teljesen meg is szűnhet. Ha ez bekövetkezik, motiválatlanok leszünk, elveszítjük a tenni akarás érzését. A motiváció hiánya hosszútávon egy igen kellemetlen állapot, mely nem csak munkahelyi teljesítmény csökkenést okozhat, de akár pszichológiai problémákhoz is vezethet.

 

Motiváció hiánya a munkahelyen

A motivációnak két fajtáját különböztethetjük meg, a külső és a belső motivációt. Egy munkavállaló addig lesz motivált, míg mind a külső, mind a belső motivációja fennmarad. A munkahelynek fontos szerepe és érdeke van abban, hogy a munkavállalók motivációja fennmaradjon. Akár a külső, akár a belső motiváció elkezd csökkenni, az a teljesítményre biztosan rányomja a bélyegét, majd az érintett lépésről-lépésre végigmegy a kiégés szakaszain.

 

A külső motiváció olyan ösztönzőket jelent, amelyet bizonyos célok teljesítésekor érhetünk el. Legfontosabb jellemzőjük, hogy külső motivációs tényezők, tehát mástól kapjuk, leggyakrabban a munkahelyünktől. Ilyenek többek között a különféle prémiumok, jutalmak, elismerések, továbblépési lehetőségek, új kompetenciák elsajátításának lehetősége stb., amelyeket egy munkahely biztosíthat a munkavállalóknak. A külső motiváló eszközök segítségével elősegíthetjük a belső motiváció fennmaradását.

 

A belső motiváció hiánya

A belső motiváció, ahogy a neve is utal rá, belülről fakad. A belső motiváció jóval erősebb a külsőnél, nem vásárolható meg anyagi javakkal. Azok, akiknek erős a belső motivációjuk, sikeresek, hatékonyabbak, kiegyensúlyozottabbak és nagyobb teljesítményre képesek, mint azok, akiknek alacsonyabb a belső motivációjuk.

 

Ez mindenkinek teljesen egyéni késztetés, vágy, hiszen mindenkit más motivál. Van, aki a szakmájában a legjobb szeretne lenni, van, aki családi otthont szeretne stb. Ahány ember, annyiféle vágya, célja lehet, amelyeket annál eredményesebben érhet el, minél nagyobb benne a belső késztetés, azaz a belső motiváció.

 

A belső motiváció hiánya jóval nehezebben orvosolható, mint a külső motiváció esetében. Ha valakiben elkezd csökkenni, vagy meg is szűnik a motiváció, egy idő után úgy érezheti, hogy értelmetlenné vált az élete. Ha valakinek nincsenek céljai, vágyai, amelyekért nap, mint nap tesz valamit, míg el nem éri azokat, depresszióssá válhat.

 

A motiváció hiánya depresszióhoz vezethet

A motiváció hiánya egyenes út a kiégéshez, amely egy hosszú távú folyamat. Aki elveszti a motivációját, egyre kevesebb örömet talál a munkájában, amely előbb utóbb rányomja bélyegét a mindennapjaira is. Így az élet is egyre kevesebb sikert és örömöt jelent majd, mely segítségnyújtás nélkül egyenes út a depresszióhoz.

Ha munkatársunknál elkezd csökkenni a motiváció, minél hamarabb segítséget kell nyújtani abban, hogy visszanyerhesse motivációját. Munkáltatóként ez nagyon fontos feladat és munkahelyi érdek, valamint komoly felelősség is. Fontos fenntartani a munkahelyi motivációt, és figyelni a motiváció hiányának jeleire, hogy minél előbb segíteni lehessen visszanyerni a motivációt.

 

Motiváció hiány kezelése

A motiváció hiányának kezelésére a legjobb eszköz, ha megelőzzük a probléma kialakulását, ez azonban nem mindig sikerül. A külső motivációs eszközökkel segíthetünk a munkatársak motivációjának fenntartásában vagy visszaszerzésében. Ezek az ösztönzők nem feltétlenül anyagi vagy tárgyi javakkal való motiválást jelentek. Természetesen a megfelelő javadalmazás is nagyon fontos motiváló erő, de mégsem ez a legfontosabb.

 

A motivációt anyagi juttatásokkal általában nem lehet visszaszerezni, mert leginkább egy érzéshez hasonlít. Gyakran elegendő lehet a rendszeres pozitív visszajelzés (feedback), dicséret. A motivációt erősítheti többek között egy új beosztás, egy másik munkakör, új kihívás, jobb munkakörnyezet, előrelépési lehetőség biztosítása.

 

Segíteni kell a munkavállalókat abban, hogy sikereket érjenek el, folyamatosan haladjanak előre, érjék el a céljaikat. Ehhez biztosítani kell a megfelelő körülményeket, és eszközöket. A motiváció hiánya nagy probléma. Nem csak a munkahelyen, de a mindennapi életben is gondot okoz. Ha nincs, vagy alacsony a motiváció, ezért folyamatosan törekedni kell a fenntartására. A motiválás nem mindig könnyű feladat, ha szükséges, szakember segítségét kell kérni!

 

Olvass bele legújabb könyvembe: A motivált munkatárs létezik

Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Clubhoz!

Olvass további cikkeket szervezetfejlesztés témában: