Munkahelyi kiégés – mit kell tudni róla, és hogyan előzd meg
2020-12-02Kiégés kezelése – mikor és hogyan?
2020-12-18A kiégési szindróma (burnout) veszélye minden olyan munkavállalót veszélyeztet, aki folyamatosan magas teljesítmény kényszernek van kitéve, mely napjainkban szinte bármilyen munkakörben előfordulhat.
A kiégés jelenségét elsőként a segítő szakmák (orvosok, egészségügyi dolgozók, segítő szakemberek, rendőrök) dolgozóinál mutatták ki, de számos más területen tevékenykedők esetében is felfedezhető a kiégés, bármilyen munkakörben jelentkezhetnek tünetei. Bekövetkezése nem törvényszerű, a kiégés megelőzése lehetséges a megfelelő módszerekkel!
A kiégéshez vezető út
A kiégés egy hosszútávú folyamat, nem egyik napról a másikra alakul ki. A szakemberek többféle módon definiálták már a kiégést, és határozták meg a kiégés szakaszait is. A burnout szakaszainak jellemzése során eltéréseket tapasztalhatunk a témával foglalkozó szakemberek elméletei között.
Freudenberger szerint, aki elsőként deifninálta a burnout szindrómát, 12 lépés vezet a teljes kiégéshez, míg Edelwich Brodsky és Georg E. Becker 5 pontban határozta meg a kiégéshez vezető utat. A kiégés szakaszairól korábban már itt írtunk.
Bármelyik szakember által definiált lépéseket vesszük is alapul, a kiégéshez vezető út a kezdeti lelkesedés szakaszától a teljes motiváció vesztésig tart. A munka hatékonysága és a munkavállaló lelkesedése lépésről lépésre csökken, valamint magánéleti, munkahelyi problémák, konfliktusok kialakulásához vezetnek.
A kiégés megelőzése kinek a feladata?
A kiégés megelőzése elsősorban a munkahely feladata, de nem hárítható pusztán a munkáltatóra, annak megelőzéséért mindkét félnek tenni kell. Kölcsönösen kell segíteni egymást a kiégés megelőzése, elkerülése érdekében.
A munkáltatónak a legfontosabb feladata, hogy felismerje a kiégés veszélyeit és biztosítsa a feltételeket annak megelőzése érdekében. A munkavállalónak pedig meg kell húzni a határokat munka és magánélet között, időt fordítani saját magára, az igényeire, szükségleteire.
Tudj meg többet is a témáról!
A kiégéssel kapcsolatban érdemes minél tájékozottabbnak lenni. Olvasd el a kiégéssel kapcsolatos további cikkeinket is!
Mit tehetsz munkáltatóként a kiégés megelőzése érdekében?
A kiégés elkerüléséhez fontos, hogy ismerd a munkavállalókat, és odafigyelj szükségleteikre, igényeikre. Sokat tehetsz a munkahelyi kiégés megelőzése érdekében az optimális munkahelyi körülmények megteremtésével:
- Átlátható és teljesíthető, reális célokat kell kitűzni a dolgozók elé
- Munkavállalók elismerése erkölcsi és anyagi értelemben egyaránt
- Szükséges munkaeszközök, munkakörülmények biztosítása
- Szakmai továbbképzések biztosítása
- Rendszeres szakmai visszajelzések, értékelések
- Közös munkahelyi programok, csapatépítő foglalkozások
- Dolgozók véleményének meghallgatása, és felhasználása a mindennapi munkamenet szervezésében
- Új munkavállalók mentorálása, beilleszkedésének segítése
Ha munkáltatóként legalább ezekre odafigyelsz, sokat tehetsz az általános munkamorál javítása és a burnout megelőzése érdekében.
Extra vezetői támogatás
Vezetőként szeretnél többet is tudni a témáról, illetve további segítséget, szakmai kérdéseidre pedig konkrét gyakorlatias válaszokat kapni? Bővítenéd eszköztáradat és szakmai kapcsolataidat? Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Akadémiához!
Hogyan kerüld el a burnoutot munkavállalóként?
Munkavállalóként egy új munkahelyen mindig lelkesen vágunk bele a feladatok végzésbe, és meg akarjuk váltani a világot, hogy bebiztosítsuk a helyünket a munkában. Jó esetben ez az önmagunkkal szemben támasztott teljesítmény kényszer idővel egészséges szintre csökken, és megtaláljuk az egyensúlyt a munka és a magánélet között.
Ha azonban folyamatosan irreálisan magasak saját magunkkal szemben támasztott elvárásaink, mindig a lehető legmagasabbra rakjuk a lécet, majd azt vesszük észre, hogy a munkánk rendszeresen megjelenik magánéletünkben is, biztos, hogy elindultunk a kiégés útján. Ahhoz, hogy ezt elkerüld, néhány dolgot érdemes szem előtt tartanod:
- Ismerd meg önmagad, képességeid
- Reális célokat tűzz ki magad elé
- Ne vidd haza a munkádat
- Rendszeresen tölts megfelelő időt minőségi pihenéssel
- Kapcsolódj ki a munkahelyeden is (igyál egy kávét, sétálj egyet, ebédelj a kollegákkal)
- Tartsd a kapcsolatot a számodra fontos emberekkel
- Találd meg azt a tevékenységet, ami kikapcsol (olvass, sportolj, relaxálj)
A kiégés megelőzése lehetséges, de szükséges hozzá annak felismerése, hogy a burnout valódi veszélyeket rejt mind a dolgozók egészségére, mind a vállalkozás teljesítményére. A megelőzés, mint minden probléma kialakulásának esetében, itt is hatalmas szerepet játszik. Fordíts megfelelő energiát önmagad, és munkatársaid, beosztottjaid megismerése, hogy hosszú távon, közösen és eredményesen dolgozhassatok együtt a sikerekért!
Ez a cikk a kiégés megelőzéséről szólt, de ha többet szeretnél tudni a témáról, olvasd el a kiégés cikket, mely átfogóan leírja a teljes képet!
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik
Szeretnéd megérteni az embereid működését?
Szeretnéd, ha az embereid valódi szövetségeseid lennének?
Szeretnél sikeres és szerethető vezetővé válni?
CSATLAKOZZ TE IS AZ ORSZÁG EGYETLEN VEZETÉSPSZICHOLÓGIAI AKADÉMIÁJÁHOZ!