A mentorálás jóval több, mint egy újabb divatos kifejezés az üzleti életben. Egy olyan eszköz, amely a munkavállalók személyes fejlődése és a vállalat sikere szempontjából is kulcsfontosságú lehet.
Ebben a bejegyzésben megmutatjuk azt, mit jelent pontosan a szakmai mentorálás, és hogy miért nem létezhet jól működő cég napjainkban saját mentorprogramok nélkül.
Mi a mentorálás lényege és miért fontos egy munkahelyen?
A mentor részéről fontos a szakmai tapasztalat és az, hogy képes legyen a tudását a megfelelő módon, a megfelelő körülmények közt átadni a mentoráltnak. Míg a mentorált részéről legalább ennyire lényeges az elkötelezettség, a tanulásra, illetve az együttműködésre való hajlandóság is.
A meghatározott célok és a strukturált mentorprogramok előnye
A hatékony mentorálás első lépése egy jól meghatározott és jól strukturált mentorprogram kialakítása. A jó mentorprogramnak minden esetben tartalmaznia kell a mentorálás céljait és a résztvevők kiválasztási folyamatát. Ezek mellett a program hosszát, időbeosztását és az esetlegesen fontos határidőket is érdemes meghatároznia.
A strukturált programok segítenek abban, hogy az új munkavállalók egyenlő esélyekkel indulhassanak a karrierépítés terén, és azokon a területeken kaphassanak segítséget, ahol a leginkább szükségük van arra.
Extra vezetői támogatás
Vezetőként szeretnél többet is tudni a témáról, illetve további segítséget, szakmai kérdéseidre pedig konkrét gyakorlatias válaszokat kapni? Bővítenéd eszköztáradat és szakmai kapcsolataidat? Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Akadémiához!
Nem csak az új munkaerő oktatása a fontos: a mentorok képzésének előnyei
Egy mentorprogram sikeres szempontjából kulcsfontosságú lehet a mentor személye. Fontos tudni, hogy a jó mentor nemcsak szakmai szempontból felkészült, de jó kommunikációs és coaching készségekkel is rendelkezik.
Fontos, hogy a mentorok ne csak tapasztalatukat osszák meg a mentoráltakkal, hanem inspirálják és támogassák is őket a tanulás során. A mentorok képzése segíthet abban, hogy a lehető leghatékonyabban tudják átadni tudásukat a mentoráltaknak és minden szükséges segítséget képesek legyenek megadni a fejlődésben.
A rendszeres visszajelzés, mint a mentorlás egy formája
A mentorálási kapcsolatok hatékonyságát a rendszeres értékelés és visszajelzés képes igazán hatékonnyá tenni. Mind a mentorok, mind a mentoráltak számára biztosítani kell az értékelés lehetőségét.
A mentorált számára szóló visszajelzés lehetőséget nyújt arra, hogy az illető felismerje saját erősségeit és gyengepontjait, ezek tükrében pedig hatékonyan tudjon fejlődni a jövőben. A mentorokkal és a mentorprogramokkal kapcsolatos visszajelzés pedig segít abban, hogy hatékonyan optimalizáljuk a tanulás folyamatát, és a jövőben még egyszerűbbé és gördülékenyebbé tehessük a szak ai szempontból fontos tudás elsajátítását.
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik