Felvettem, most mit kezdjek Vele? Motiválás a próbaidő alatt
2024-02-09KeRESZtbe kasul, avagy mazsola a munkahelyen
2024-02-22Közvélekedés, hogy egy kapcsolatban minden hetedik év nehéz. Van egy rossz hírünk: a munkában ez most a harmadik év. Mit tehetsz, hogy ennyi idő elteltével is megtartsd az értékes munkaerőt?
Elmúltak a régi idők?
A most nyugdíjba vonulók közül sokan vannak, akik a teljes “karrierjüket” egy munkahelyen töltötték. Ma is közismert fogalom a “nyugdíjas állás”, amikor is az adott munkavállaló nyugodt körülmények között dolgozik, többnyire egyszerű feladatokat lát el és teszi mindezt hosszú távon, egészen a nyugdíjba vonulási kor eléréséig. Bár még akadnak jellemzően ide sorolható állások (ilyenkor mindenkinek a portás és a könyvtáros szavak jutnak eszébe), azonban a világ és ezzel együtt a munkaerőpiac is hatalmas változásokon ment és megy keresztül.
A növekvő elvárások, a stressz, a kiégés csak néhány ok, amiért a munkavállalók egyre rövidebb időszakot töltenek el egy adott munkahelyen. A piaci tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy ez az időintervallum átlagosan 3 év.
Akkor innentől kezdve maximum 3 évre tervezzen egy vezető az alkalmazottal? Nem feltétlenül.
Miért éppen 3 év?
Emlékszel arra, hogy hol voltál, mit csináltál és gondoltál 3 évvel ezelőtt? Ugye milyen messzinek tűnik? Azóta gyermeked született, vagy új partnered van? Lediplomáztál vagy home office-ba mentél a Covid miatt?
Szinte biztos, hogy az aktív munkavállalók zömének a fenti vagy hasonló okok miatt 3 év alatt jelentősen megváltozott az élete és ezzel a prioritásai, motivációi is. És ez komolyan befolyásolja azt, hogy az aktuális munkahely és pozíció továbbra is megfelelő-e számára.
Ráadásul egyre népszerűbb a job hopping, amely gyakran segít egy magasabb pozíció megszerzésével a fizetés növelésében.
A régi motoros is motiválható
Szinte minden munkahelyi csapatban vannak ún. régi motorosok. Ők azok az igazi vén rókák, akiknek a tapasztalata kincset ér. Nagy erényük, hogy átlátják a folyamatokat, ismerik a bevált megoldásokat és szerteágazó kapcsolatrendszerrel bírnak. Precízen dolgoznak, ritkán hibáznak, de sok esetben nem nyitottak a változásra. A mai kor elvárásai és a munkaerőpiaci változások azonban azt diktálják, hogy nekik is fejlődni kell, ehhez pedig fent kell tartani a motivációjukat. Ismerd meg, hogy mit tehetsz vezetőként, amennyiben a régi motoros nem akar fejlődni.
Akkor hogyan tartható meg hosszabb távon is a beosztott?
A hosszú távú együttműködés alapja, hogy a munkatársakat motiváljuk és mozgásban, fejlődésben tartsuk. A motivációs rendszer bizonyos elemei azonban éppen az adott munkatárs életében bekövetkező változások miatt nem alkalmazhatóak, annak ellenére sem, hogy azok korábban hatékonyak voltak. Ilyenkor a feladat: a motivációs rendszer korrekciója oly módon, hogy az továbbra is hatékonyan működjön, de egyszersmind igazodjon az adott beosztott helyzetéhez.
Extra vezetői támogatás
Vezetőként szeretnél többet is tudni a témáról, illetve további segítséget, szakmai kérdéseidre pedig konkrét gyakorlatias válaszokat kapni? Bővítenéd eszköztáradat és szakmai kapcsolataidat? Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Akadémiához!
Hogyan finomhangolható a motivációs rendszer?
Az első lépés, hogy kérdezzünk, kérjünk visszajelzést és ezáltal legyünk tisztában azzal, milyen változásokon megy keresztül az adott munkatárs, változtak-e az életkörülményei, illetve az elvárásai. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden apró-cseprő elvárásnak, igénynek meg kell felelni, csak építsük be a rugalmasságot észszerű mértékben.
A kapott információk alapján már finomhangolható a motivációs rendszer úgy, hogy az együttműködés továbbra is jó és hatékony legyen.
Példa:
Beosztottunknak gyermeke született, szeretne az első időszakban több időt otthon tölteni családjával, azonban feladatköréből adódóan bizonyos feladatok tekintetében az irodai számítógépre van utalva.
Jelezhetjük felé, hogy amennyiben talál olyan technikai megoldást (például ingyenes felhő alapú rendszer), amellyel ezeket a kisebb feladatokat otthonról is meg tudja oldani, akkor ennek nem lesz rövid távon akadálya.
Mit is értünk el? Figyelembe vettük az igényeket, motiváltuk a munkatársat, hogy valami újat tanuljon meg (járjon utána, hozzon megoldást), nem csökkentettük a hatékonyságot, de növeltük az elégedettséget. Ezt hívják win-win szituációnak.
A munkaerőpiac és a munkavállalói igények átalakulása szükségessé teszi, hogy a vezetők is alkalmazkodjanak ehhez. A vezetői eszköztár bővítése elkerülhetetlen ahhoz, hogy a vállalkozás sikeresen működjön továbbra is. Amennyiben szeretnél naprakész, gyakorlatias tippeket kapni ehhez, Téged is vár a TeamGuide Vezetői Akadémia!
A motiválás állandó feladat
Amennyiben vezetőként elfogadjuk azt, hogy alkalmazkodni kell a változó körülményekhez és emellett képesek vagyunk a motiválásra állandó feladatként gondolni – illetve motivációs rendszerünket finomhangolni -, akkor hatalmas lépést tehetünk meg a beosztotti lojalitás építésében és a munkaerő megtartásában. Még 3 éven túl is.
Ismerd meg a TeamGuide motivációs rendszert!
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik
Szeretnéd megérteni az embereid működését?
Szeretnéd, ha az embereid valódi szövetségeseid lennének?
Szeretnél sikeres és szerethető vezetővé válni?
CSATLAKOZZ TE IS AZ ORSZÁG EGYETLEN VEZETÉSPSZICHOLÓGIAI AKADÉMIÁJÁHOZ!