fbpx

Az üzleti világ folyamatosan változik. Minden időszaknak megvannak a meghatározó munkahelyi trendjei, amelyek hatással vannak a cégekre. Az elmúlt évek egyik legkiemelkedőbb változása pedig nem más, mint a home office, azaz otthoni munkavégzés térnyerése volt.

A koronavírus-járványnak köszönhetően a távolról történő munkavégzés a mindennapjaink részévé vált, és azóta is sok cég dönt úgy, hogy engedélyezi a rugalmas munkavégzést a munkavállalók számára.

Ebben a cikkben megvizsgáljuk azt, hogy milyen kihívásokkal jár a vezetők számára a home office bevezetése, és milyen lehetőségeket rejt az otthoni munkavégzés lehetősége.

 

A home office eredménye: technológiai fejlődés és a munkakörnyezet átalakulása

A home office térhódításával a legtöbb munkahelyen egyre inkább előtérbe kerülnek a technológiai fejlesztések. Ez nem véletlen, hiszen az okos eszközök és az online megoldások munkafolyamatok során történő integrációja lehetővé teszi az egyszerűbb és hatékonyabb munkavégzést.

Vezetőként tehát fontos, hogy odafigyeljünk a trendekre és nagy hangsúlyt fektessünk az infrastruktúra fejlesztésére. Biztosítva ezáltal a munkatársak számára a megfelelő eszközöket, amelyek segítségével bárhonnan képesek munkájukat hatékonyan végezni.

Az otthoni munkavégzés mellett egyre több cég igyekszik megteremteni a rugalmas munkavégzés feltételeit az irodán belül is. A modern környezet lehetővé teszik a munkavállalók számára az úgynevezett hibrid munkavégzést, ami a hagyományos irodai munka és a távoli, külső helyszínen végzett munka kombinációja.

Vezetőként érdemes figyelmet fordítani arra, hogy az iroda minden szempontból alkalmas legyen a rugalmas munkavégzésre, és a munkavállalók kényelmesen és hatékonyan végezhessék feladataikat.

 

Az otthoni munkavégzés legnagyobb kihívásai: kommunikáció, adatvédelem és a munkavállalói elköteleződés

A home office való részben vagy egészben történő átállás során a vezetőknek rengeteg új kihívással is szembe kell néznie, különösen a kommunikációs folyamatok terén. A távoli munkavégzés megköveteli a hatékony virtuális kommunikáció kialakítását, beleértve az online meetingek szervezését is.

Annak érdekében, hogy a folyamat hatékony legyen, a vezetőknek világos elvárásokat és kommunikációs normákat kell meghatározniuk a munkavállalók számára. Ilyen módon a munkavégzés helyétől függetlenül megőrizhetik a csapat integritását és biztosíthatják a projektek zavartalan, hatékony előrehaladását.

Fontos továbbá, hogy kiemel figyelmet kell fordítanunk a munkatársak elkötelezettségének megtartására és erősítésére. Az otthoni munkavégzés lehetősége mellett erősítenünk kell a munkatársakban az összetartozás és az elismerés érzését. A csapatépítő tevékenységek jó lehetőséget biztosítanak erre, de legalább ennyire fontos, hogy odafigyeljünk a megfelelő visszajelzésre, ami a munka színvonalának fenntartása mellett a bizalom megerősítése szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír.

Végül fontos megjegyezni, hogy a home office térnyerésével adataink biztonsága és az adatvédelem kérdése is felértékelődött. A vezetőknek tehát gondoskodniuk kell arról, hogy mind a munkavállalók, mind pedig az ügyfelek személyes és üzleti adatai biztonságban legyenek, és minden szempontból megfeleljenek a szigorú adatvédelmi előírásoknak. Ennek érdekében a szabályokra és a technika folyamatos fejlődésére is figyelmet kell fordítaniuk.

Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik

Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Clubhoz!

A TeamGuide Vezetői Club közösséget teremt olyan vezetők számára, akik emberközpontú módon gondolkodnak a csapatukról, és akiknek fontos, hogy a beosztottaikkal bizalmi együttműködést alakítsanak ki. A csoporttal az a célunk, hogy felületet teremtsünk a tapasztalatok megosztására, vezetéspszichológiai tudást adjunk át a tagok fejlődéséhez, és persze kapcsolatteremtési lehetőséget biztosítsunk.