
3 tipp a vezetői problémamegoldó készség fejlesztésére
2022-12-01
A tökéletes csapatmunka alapja: így kerekedjünk felül negatív hozzáálláson
2023-01-05A pozitív visszajelzés nem csupán kedves gesztus – a bizalom, az elköteleződés és a hatékony munkahelyi kultúra alappillére. A jól megfogalmazott dicséret nemcsak megerősíti a jó teljesítményt, hanem hosszú távon motiválja is a munkatársakat.
De ahhoz, hogy a dicséret valóban elérje célját, nem elég csupán udvarias szavakat mondani – őszinte elismerésre van szükség, ami mögött valódi figyelem és értékelés rejlik. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan használhatod tudatosan a pozitív visszajelzést a dicséret eszközeként, hogy az valódi motivációs erővé váljon.
Miért van szükség dicséretre a munkahelyen?
Sokan hajlamosak azt hinni, hogy a pénz az egyetlen, ami számít egy munkahelyen. Bár az anyagi elismerés fontos tényező, önmagában nem elég a hosszú távú elégedettséghez. Az olyan „apróságnak” tűnő dolgok, mint a figyelmes visszajelzések vagy a személyes elismerés, gyakran sokkal többet nyomnak a latban.
A Harvard Business School kutatója, Ashley Whillans vizsgálatai is megerősítik ezt: az elégedett munkavállalók 95%-a szerint a vezetőjük képes hatékony pozitív visszajelzést adni. Ez az elismerés pedig nemcsak jobb közérzetet, hanem erősebb elköteleződést is eredményez.
Fontos azonban, hogy a dicséret hiteles legyen. Egy nem őszinte visszajelzés – még ha jónak tűnik is – sokkal inkább kelthet zavart vagy kétségeket, mint valódi örömöt.
Csak az igazat – a dicséret akkor hiteles, ha valódi
Mások munkájának értékelésekor sokan hajlamosak udvariasságból „szépíteni” a valóságot. Bár elsőre ártalmatlannak tűnhet, a kegyes hazugság hosszú távon inkább árt, mint használ. Egyrészt megerősítheti a gyengébb teljesítményt, másrészt az őszintétlenséget a legtöbben megérzik – és könnyen személyes sértésként élhetik meg. Így a dicséret épp az ellenkező hatást válthatja ki, mint amit szántunk.
Ezért kulcsfontosságú, hogy a pozitív visszajelzés mindig igaz és hiteles legyen. Mielőtt megdicsérünk vagy elismerést fejezünk ki, gondoljuk át, valóban komolyan gondoljuk-e. Ha igen, akkor érdemes ezt a megfogalmazásban is tudatosan elválasztani a puszta köszönetnyilvánítástól.
A testbeszédünk is árulkodik: a szemkontaktus, a mosoly, a nyitott gesztusok mind-mind megerősítik az üzenetet. Ha viszont nem tudunk őszintén pozitív visszajelzést adni, törekedjünk arra, hogy empatikusan, de egyértelműen jelezzük, miben látunk fejlődési lehetőséget. Így a visszajelzés nem bántó, hanem építő lesz.
Extra vezetői támogatás
Vezetőként szeretnél többet is tudni a témáról, illetve további segítséget, szakmai kérdéseidre pedig konkrét gyakorlatias válaszokat kapni? Bővítenéd eszköztáradat és szakmai kapcsolataidat? Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Akadémiához!
Tedd világossá, miért jár a dicséret
Ha elégedettek vagyunk valakinek a munkához való hozzáállásával, érdemes pontosan megfogalmaznunk, mit értékelünk benne. A konkrétumok segítenek abban, hogy a dicséret célba érjen, és valódi megerősítést adjon. Például ha egy kolléga rendszeresen proaktívan segíti a meetingek gördülékeny menetét hasznos kérdésekkel, ezt érdemes elismerni. Mondhatjuk például így:
„Tetszett, hogy a kérdéseiddel segítetted a csoportot a probléma feltárásában. Ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a megbeszélés az ütemterv szerint haladjon.”
Az ilyen konkrét visszajelzések azt sugallják: valóban figyelünk egymás munkájára, és értékeljük a hozzájárulást. Ez erősíti az összetartozás érzését, és növeli a munkatárs elköteleződését is.
Ne csak kivételes alkalmak estén adjunk pozitív visszajelzést
Sok vezető úgy gondolja, hogy a dicséret olyan ajándék, amely csak különleges alkalmak idején illeti meg a dolgozókat. Érdemes azonban tudni, hogy ahogy nem csak karácsonykor szoktuk szeretni egymást, úgy a jó munka megbecsülése is egész évben fontos. Éppen ezért nem szabad megfeledkezni arról, hogy a teljesítményt alkalomtól függetlenül, az év bármely napján értékeljük.
A kedves szavak hatására egészen biztos, hogy egy idő után csapatunk elégedettebb, motiváltabb, és elkötelezettebb lesz szervezetünk irányába, ez pedig rövid úton képes nagyban növelni a produktivitást.
Érdemes ezeket a cikkeket is elolvasnod.
A feedback jelentősége: így ösztönözzük dolgozóinkat a munkájukkal kapcsolatos visszajelzésre
A tökéletes vezető 3 legfőbb ismérve
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik

Szeretnéd megérteni az embereid működését?
Szeretnéd, ha az embereid valódi szövetségeseid lennének?
Szeretnél sikeres és szerethető vezetővé válni?
CSATLAKOZZ TE IS AZ ORSZÁG EGYETLEN VEZETÉSPSZICHOLÓGIAI AKADÉMIÁJÁHOZ!