Onboarding valódi jelentése
2020-09-15Motiválás eszközei – mi van a vezető kezében?
2020-10-06Mi az onboarding?
Az onboarding egy folyamat, amely során az új munkatárs beillesztése megtörténik a cég szervezeti egységébe. Fontos, hogy a jelölt szakmai kompetenciáját és hozzáállását fel kell mérni, még mielőtt felvesszük, utána pedig a beillesztéssel kell foglalkozni, ami egy komoly vezetői feladat.
A humán erőforrás minden cég mozgató rugója, ezért fontos, hogy az új munkavállaló integrációja zökkenőmentes legyen. A végső cél nem más, mint az, hogy hosszú ideig meg is tudjuk őt tartani.
A cégvezetők rémálma a nem megfelelő munkavállaló, akitől a próbaidő leteltével elválnak útjaik. Minden alkalmatlan jelölt energiát, időt és pénzt visz el a cégtől, és a kollégákat is megterheli.
A cél nem az, hogy a próbaidő letelte után megváljunk tőle, hanem hogy beilleszkedjen, és elérje a termelékenység optimális szintjét, elkötelezett, motivált emberünk legyen.
Ahhoz, hogy ez bekövetkezzen, előszőr is széles körben kell toboroznunk, majd jól kell tudni kiválasztani a megfelelő jelöltet, be kell illeszteni a cég életébe, és gondoskodnunk kell arról, hogy motivált maradjon. Elégedett legyen a munkakörülményeivel, a munkakörében tudjon fejlődni, előre lépni. Pofonegyszerű igaz? A tapasztalatok azt mutatják, hogy korántsem az.
Minden munkavállaló külön személyiség, ezért a vállalti elvárásokhoz és a vállalati kultúrához való alkalmazkodása is egyéni lesz. A kollégákkal való kapcsolata, a csapatban betöltött szerepe, a munkához való hozzáállása mind egyéni ujjlenyomat. A személyiségjegyek betekintést adnak a szervezeten belüli alkalmazkodóképességbe.
A kiválasztás során ezek a viselkedésbeli sajátosságok kulcsfontosságúak lehetnek.
Az új munkatárs beillesztése, az onboarding sikere nagyban függ a jelölt szakmai kompetenciájától, de ezen felül még a hozott viselkedésmintáitól, képességeitől, készségeitől, hogy egyáltalán alkalmas-e arra a munkakörre, amire mi szeretnénk őt felvenni. Alkalmas-e arra, hogy a csapatba beilleszkedjen, és együtt tudjon dolgozni a többiekkel.
A munkahelyi hatékonyság ugyanis csak akkor jön létre, ha a munkavállaló szakmailag kompetens, jó a hozzáállása, illeszkedik a munkavállaló személyisége és a munkaköre, valamint a környezete. Ha létrejön a bizalom, a közösséghez tartozás érzete.
Az onboarding, vagyis beillesztési folyamat több hónapig tart, és már hetekkel az első munkanap előtt kezdődik. Minden cégnek megvan a maga komplex folyamata, amelyen keresztül az új alkalmazottakat felkutatják, kiválasztják, felmérik a kompetenciájukat, és megtanítják nekik a működéshez szükséges ismereteket, készségeket, viselkedést, és a kívánatos hozzáállást.
De biztosan mindenkinek van ilyen kész folyamata? Tudatosan választ? Tudja, hol vannak a buktatók? Neked van?
Tudj meg többet az onboardingról!
Minden, amit HR-esként az Onboarding-ról tudnod kell című cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Onboarding jelentése
Az onboarding – beillesztés egy stratégiai folyamat, amely hónapokig, de akár egy évig is eltarthat. Az új munkatárs integrációja a vállalathoz, annak kultúrájához, hogy annak produktív tagjává váljon. Az, hogy a munkaadók és a kollégák hogyan kezelik az új munkatársat az első néhány napban és az első hónapban, alapvető fontosságú a megtartás szempontjából.
Aki vett fel munkatársat a cégéhez, és nem HR szakember, az valószínűleg megégette már magát ezen a területen. Te is belefutottál az „év dolgozója” kollégába? Aki fejtörést, bosszúságot, vagy talán károkat okozott a cégednek? Nem is feltétlenül anyagi kárra gondolok, hanem például a cég hírnevére, a csapat összetartására, a munkahelyi légkörre. Lehet a cég és a kollégák elkötelezettek a beillesztés terén, és bánhatnak jól az új munkatárssal, de ha az ő hozzáállása nem megfelelő, vagy egyszerűen nem ő a jó ember a munkakörre, akkor rengeteg energia megy el, és a csalódás garantált. Természetesen sok pénzbe és időbe is kerül.
Fájt. Igaz? Most azért olvasol itt, mert szeretnéd ezt legközelebb elkerülni. Mert végre nyugodtan szeretnéd építeni a céged, akár tulajdonosa vagy, akár vezetője, és megtalálni bele a megfelelő kollégákat. Akik veled együtt lépdelnek a kitűzött cél felé. Egyirányba, megbízhatóan, motiváltan, elköteleződve.
Ezt jelenti az onboarding. Jól kiválasztott, szakmailag kompetens, jól beilleszthető, jó hozzáállású, együttműködésre képes, elkötelezett munkatársakat. Eredményeket, teljesítményt, haladást. A beillesztés sikeressége ugyanis nem az első munkanaptól mérendő. Már a toborzás során sokat tehetünk azért, hogy a megfelelő jelöltek kerüljenek a látómezőnkbe.
Az onboarding jelentéséről bővebben is olvashatsz, ha ide kattintasz.–>>
Onboarding folyamat – a munkatárs kiválasztás, és megtartás művészete
Röviden tömören a folyamat úgy kezdődik, hogy felmerül az igény egy munkatárs felvételére, mert üresen áll egy munkakör. Megfogalmaztuk, mi lesz a munkaköre. Milyen feladatai lesznek, melyik csapathoz fog tartozni, ki lesz a főnöke. Tudjuk milyen feltételekkel szeretnénk neki munkát ajánlani. 8 óra, iroda, utazást fizetjük, béren kívüli juttatás, képzés…Van elképzelés arról, milyen kollégának örülnénk. Milyen készségei, képességei, kvalitása legyen, milyen személyisége. (csak ne legyen olyan, mint a Piri volt, attól minden jobb). Tehát a munkaköri követelményeket felvázoltuk.
Elkezdünk különböző toborzási módszerekkel megfelelő számú jelentkezőt megszerezni. Itt jegyzem meg, hogy a toborzáskor már előszűrhetjük a jelentkezőket, ha megfelelő szövegezést, tartalmat használunk a hirdetéseinkben.
A következő lépés a kiválasztás. Talán ez a döntés a legfontosabb. Hol szeretnénk elhelyezni a jelöltet? Alkalmas a feladatra? Ahhoz, hogy a szakmai kompetenciáit és a hozzáállását felmérjük, teszteljünk!
Ha a személy nem rendelkezik a megfelelő tulajdonságokkal, képességekkel, készségekkel, hozzáállással, viselkedéssel, bizony akármilyen szuper beillesztési folyamatunk van, egy képzés, vagy más eszköz sem lesz képes arra, hogy ő eredményes tagja legyen a vállalatnak.
A kiválasztás során használj minden lehetséges eszközt: teszt, interjú, referencia, próbamunka, próba nap. Akár grafológust is bevethetsz. A jelölt viselkedésében rejlő csapdák a kiválasztás során elemzéssel könnyen elkerülhetők. Ismerd meg a TeamGuide® Jelöltanalízist! A kiválasztás csapdáit elkerülheted, csak használd a rendelkezésre álló lehetőségeket.
Ha minden megtörtént, aminek történnie kellet, akkor alkalmazzuk a munkatársat. Eddig a beillesztés sikerének ágyaztunk meg, most kezdődik a próbaidő, vagyis az onboarding folyamat következő szakasza. Az általános, és az egyéni beillesztés szakasza.
Extra vezetői támogatás
Vezetőként szeretnél többet is tudni a témáról, illetve további segítséget, szakmai kérdéseidre pedig konkrét gyakorlatias válaszokat kapni? Bővítenéd eszköztáradat és szakmai kapcsolataidat? Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Akadémiához!
Onboarding eszközei
A beillesztési folyamat egyik célja, hogy segítse az újonnan érkezőket a bizonytalanság csökkentésében, megkönnyítve számukra a megfelelő és eredményes munkát.
Az onboarding folyamat helyes elvégzésének eredménye, a magasabb munkával való elégedettség, szervezeti elkötelezettség, alacsonyabb fluktuáció, magasabb teljesítmény szint, karrier hatékonyság, csökkent stressz.
A sikert befolyásolja, hogy a cég milyen szervezeti erőfeszítéseket tesz, milyen onboarding eszközöket használ a próbaidő alatt, hogy az új munkavállalót beillessze, és megtartsa. Többféle eszköz stratégiai használatával érhető el jó eredmény.
Az onboarding eszközök megismeréséért olvass tovább itt! –>>
(Cikket írta: Halustyik Melinda)
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik
Szeretnéd megérteni az embereid működését?
Szeretnéd, ha az embereid valódi szövetségeseid lennének?
Szeretnél sikeres és szerethető vezetővé válni?
CSATLAKOZZ TE IS AZ ORSZÁG EGYETLEN VEZETÉSPSZICHOLÓGIAI AKADÉMIÁJÁHOZ!