Egy új munkatárs kiválasztása rendkívüli körültekintést igénylő feladat, amely az alkalmazott folyamattól függően rengeteg pénzt, időt és energiát emészt fel.
A toborzás után az önéletrajzok szűrése, az állásinterjúk lebonyolítása, a próbafeladatok kiértékelése mind azt szolgálják, hogy az adott vállalkozás a számára legmegfelelőbb kandidáltat találja meg és válassza ki.
Kockázatok a munkaerő kiválasztása során
A legtöbb cégnél jól bevált módszerek és átgondolt folyamatok vannak a munkaerő kiválasztását tekintve, de – különösen KKV-k esetében – gyakran fordul elő, hogy az erőfeszítések ellenére nem válnak be az új munkatársak. Ennek számos oka lehet, kezdve a túl nagy és túl sok elvárásokat tartalmazó álláshirdetésektől, az elavult interjúztatási technikák alkalmazásán keresztül egészen az irreleváns tesztekig. Ezek a nem megfelelő folyamatok pedig azt a kockázatot rejtik magukban, hogy akár évek alatt sem sikerül olyan jelöltet találni és kiválasztani, aki hosszú távon is hatékony csapattaggá válik.
Viselkedés, mint extra kockázat
Van egy HR-es közmondás, miszerint „az embereket a képességeik alapján veszik fel, aztán a hozzáállásuk miatt rúgják ki”. Amennyiben ez igaz (márpedig nagy valószínűséggel az), akkor a leendő munkatárs viselkedésére mindenképpen érdemes nagyobb figyelmet fordítani. A hozzáállásról és a viselkedésről azonban legtöbbször csak akkor kapunk képet, amikor az adott munkatárs már a csapat tagjává vált, tehát alkalmazásra került. Ezekre a kockázatokra sok vezető úgy tekint, hogy “benne van a pakliban”. De feltétlenül így van? Csökkenthetőek ezek a kockázatok? Megjósolható előre valakinek a hozzáállása és a viselkedése? A válasz: nagyrészt igen.
Extra vezetői támogatás
Vezetőként szeretnél többet is tudni a témáról, illetve további segítséget, szakmai kérdéseidre pedig konkrét gyakorlatias válaszokat kapni? Bővítenéd eszköztáradat és szakmai kapcsolataidat? Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Akadémiához!
Jelöltanalízis: a viselkedéssel kapcsolatos kockázatok csökkentése
Egy adott pozícióra jelentkező pályázó kiválasztása során kulcsfontosságú szempont az, hogy megállapításra kerüljön, mennyire válhat be az adott személy.
Természetesen rövid távon a szakmai tudás és a képességek sikeressé és hatékonnyá tehetnek egy új munkatársat, de ami hosszú távon igazán számít, az a hozzáállás és a viselkedés. Ennek előzetes (a kiválasztási folyamat során történő) felmérése pedig azért fontos, mert a jelölt viselkedési sajátosságai alapján sokkal inkább megjósolható, hogy az illető beválik-e vagy sem!
hogyan változik a jelölt viselkedése hosszabb távon?
A fenti kérdésekre kapott válaszok pedig segítenek abban, hogy a szakmai tudáson és a képességeken túlmenően teljesebb képet kapjon az adott vállalkozás a jelölttel kapcsolatban. Így már valóban hathatósan csökkenthetőek a jelölttel kapcsolatos kockázatok. És ami fontos, mindez még azelőtt, hogy a pályázó felvételre kerül, így hatalmas költségektől megkímélve a céget.
Jelöltanalízis extrákkal
A TeamGuide Jelöltanalízis további számos, gyakorlatias kérdésre is választ ad a jelölttel kapcsolatban, például:
mire kell figyelni a leendő vezetőjének, különösen a próbaidő alatt?
milyen lesz a jelölt hozzáállása?
mely helyzetek okoznak számára stresszt?
várhatóan hogyan fog viselkedni a munkakörében?
rejlik-e kockázat a jelölt többi kollégával való együttműködésében?
ha vezetői pozícióba kerül, vajon elfogadják-e majd a leendő beosztottjai?
Az elemzésből többek között az alábbi szempontokkal, területekkel kapcsolatban is tiszta képet kaphat a vállalkozás a jelöltről:
feladatmegoldó képesség és gyorsaság
érvényesülés és problémakezelés
viselkedési mintázat
jövőkép, kiégettség, stresszkezelés
önértékelés és önbizalom
felelősségvállalási hajlandóság
empátia és együttműködési képesség, kezdeményezőkészség.
Mindezekhez pedig cselekvési terv is társul praktikus és gyakorlatias tanácsokkal, illetve a teendőkkel kapcsolatos konkrét javaslatokkal!
Valósítsd meg te is a valóban hatékony munkaerő kiválasztás támogatását jelöltanalízissel!
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik