Mit tehetünk, hogy munkahelyként vonzóak legyünk a nők számára?
2024-03-01Ilyen volt a Női Vállalkozók Napja
2024-03-12Örök vita, hogy vajon a női vagy a férfi vezetőknek könnyebb a dolguk. Egy biztos: nem a szakmai felkészültség, a tudás és a tapasztalat játszanak ebben komoly szerepet, hanem főként az elfogadás (elfogadottság). És ez több helyzetben is különbséget jelent. Nézzünk meg elsőként egy szituációt!
Állás megpályázása nőként
Amennyiben nem saját vállalkozásról van szó, hanem pályázat / jelentkezés útján megszerzendő vezetői beosztásról, akkor már az önéletrajz elbírálása és a személyes interjúztatás is már kihívást jelenthet egy női jelentkezőnek. Mire gondolunk?
Habár ma már egy Facebook álláshirdetés kiemelése esetén sem áll rendelkezésre szűkítési lehetőség a nem és a kor tekintetében, az álláspályázatok elbírálása a legtöbb esetben továbbra sem transzparens. Éppen ezért is nehéz megítélni, hogy az elbíráló preferenciája és elképzelései alapján egy nő vagy egy férfi CV-je landol esetleg azonnal a virtuális kukában.
Ezen a területen így igencsak beszűkültek a lehetőségek, de a tisztánlátás érdekében lehet például indoklást is kérni egy elutasított, sikertelen álláspályázat esetében. Persze gyakran hallunk ilyen mondatokat:
- Oda pályázol? Semmi esélyed sincs nőként hozzájuk bekerülni.
- Ismered a tulajdonos hozzáállását a nőkhöz? Én oda biztosan nem jelentkeznék, semmi értelme.
- Ott dolgozott egy barátnőm. Hát, nem sokáig bírta azt a közeget, meg amit ott kapott egyedüli nőként.
Szakmailag felkészült nőként érdemes olyan vállalkozásnál, szervezetnél megpróbálni elhelyezkedni vezetőként, ahol ezt lehetővé teszi a vállalati kultúra és támogató a közeg. Amennyiben nem adódik ilyen lehetőség, akkor a saját vállalkozás indítása lehet még járható út. Így egyúttal be is bizonyítható a rátermettség, a tehetség és a szakmai tudás.
Extra vezetői támogatás
Vezetőként szeretnél többet is tudni a témáról, illetve további segítséget, szakmai kérdéseidre pedig konkrét gyakorlatias válaszokat kapni? Bővítenéd eszköztáradat és szakmai kapcsolataidat? Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Akadémiához!
Kihívások a női vezetői szerepben
Egy sikeres állásinterjú után, vezetői pozícióba kerülve is számos kihívással szembesülhet egy nő. Gyakori visszajelzés, hogy nőként többet kell bizonyítani szakmailag egy vezetői szerepben:
“el kell fogadtatnom azt, hogy tudom amit tudnom kell, és nem légből kapottak a kéréseim, utasításaim” – egy női vezető Facebook kommentje.
A legnehezebb mégis az, hogy valóban elfogadjanak a beosztottak egy női vezetőt. Erre is akad visszajelzés:
“Van olyan kollégám aki csak férfit fogad el felettesének. Vele bajban lennék.”
Gyakorlati tanácsok a női vezetői szerep kihívásaihoz
A TeamGuide Vezetői Akadémia tagjai heti szinten – élő adás keretében – gyakorlati tanácsokat kapnak vezetői munkájukhoz. Amennyiben cikkünk témáját érdekesnek találod, akkor csatlakozz az Akadémiához és a március 13-i élőn többet is megtudhatsz arról, hogy melyek a leggyakoribb kihívások, amelyekkel a női vezetők szembesülnek és mi jelenthet ezekre valódi megoldást. Előadók: Jeckel Eszter és Kaszás Péter.
Az Akadémia képzési mellett nőként érdemes részt venni olyan népszerű rendezvényeken is, mint a Női Vállalkozók Napja.
Küzdés helyett együttműködés
Cikkünk címére visszautalva, a női vezetői szerep legnagyobb kihívása az együttműködés megteremtése a munkatársakkal. Lehetséges, hogy ez egy komoly küzdelem, de vannak gyakorlatias megoldások.
Női kihívások és gyakorlati tippek
Az alábbiakban olvashatod a TeamGuide Vezetői Akadémia két hölgy tagjának gondolatait és kérdéseinkre adott válaszaikat.
Pap Sára (Tejmadár Gasztrotér és Neteducatio Kft. – alapító tulajdonos)
Mi volt a legnagyobb kihívás, amivel női vezetőként szembesültél? Mi volt a megoldás?
“Egy esetben tapasztaltam olyat, hogy nem fogadtak el női vezetőként. Jó 15 évvel ezelőtt külföldön részt vettem egy olyan tárgyaláson, ahol egy edukációs platform tulajdonosával találkoztam, és a férfi tárgyalópartnerem gyakorlatilag nem nézett rám, hanem kizárólag a jelenlévő férfi tolmácsra fókuszált. Ha kérdést tettem fel neki angolul, (bár értette a nyelvet), rám se nézett, és nem volt hajlandó velem kommunikálni, hanem saját anyanyelvén válaszolt a tolmácsnak, holott felkészülten, a saját cégemet képviselve, tulajdonosként vettem részt a megbeszélésen. Megdöbbentő volt szembesülni azzal, hogy átnéznek rajtam, mert megvallom nekem soha nem volt itthon olyan esetem, ahol ne kezeltek volna egyenlő partnerként. A csattanó, hogy ennek ellenére szerződést kötöttünk, és egy sikeres együttműködésben dolgoztunk 3 éven keresztül, igaz hogy akkor már a beosztottjaival tartottuk a kapcsolatot.”
Adnál egy-két tippet, hogyan legyen (lehet) sikeres egy női vezető? Mi a titka?
“Én elsősorban vezetőként aposztrofálom magamat, és nem hangsúlyozom a női mivoltomat, pont azért, mert ezzel sem szeretném konzerválni azt a megítélést ami a női versus férfi vezetők köré épült.
Én minden helyzetben önmagamat adom, és kimondottan közvetlen hangvételű stílusban tárgyalok.
Tudom, elcsépelt szó, de a hitelesség a legfontosabb. Ha nem játszol egy mesterséges „én vagyok a cukicsaj” szerepet, és nem veszed fel az „én vagyok a jégkirálynő” álarcát sem, hanem pusztán hozod a saját formádat, és a célra fókuszáltan végigviszed a tárgyalást, akkor működni fog. Illetve egy apró gendersemleges tipp: egy csepp könnyed humor nálam mindig bejött, és enyhíti a legkeményebb tárgyalási hangulatot is.”
Wolfárt Orsi gondolatai
Mi volt a legnagyobb kihívás?
„Előzmény:
Lassan 20 éve, önkormányzatnál 2 év minisztériumi tapasztalattal lettem a Közgazdasági Osztály vezetője egy Polgármesteri Hivatalban. Az osztályon a legtöbb kolléga idősebb volt nálam, jelentősebb önkormányzati tapasztalattal. Volt olyan kolléga, aki közelebb volt már a nyugdíjhoz (szintén hölgy kolléga), és hatalmas szaktudása volt (ő azért nem lehetett vezető, mert nem volt felsőfokú végzettsége).
Kihívás:
A legnagyobb kihívás kezdő vezetőként az volt számomra, hogy az idősebb, tapasztalt kollégákkal hogyan tudom magam elfogadtatni, hogyan tudom elérni azt, hogy felnézzenek rám, és megfelelő együttműködés alakuljon ki.
Mit tettem? Nagyon sokat dolgoztam, igyekeztem rálátást szerezni a munkaterületekre, a kollégák feladataira is. Elismertem a tudásukat, kérdeztem tőlük, és tanultam tőlük. Az alázatot egyébként is nagyon fontosnak tartom, különösen az idősebb kollégák irányába igyekeztem alázatos lenni.
Ugyanakkor törekedtem a következetességre. Amiket kiadtam feladatokat, azokat nyomon követtem, leellenőriztem. Ezt azért tartottam fontosnak, hogy tudják, akárhogy is, de én vagyok a vezető.
Alapvetően empatikusnak tartom magam, emberséges vezetőnek ismertek meg, de arra figyeltem, hogy senkivel se kerüljek túl jó munkakapcsolatba, mert akkor nem tudnék objektív lenni. Különösen figyeltem arra, hogy mindenkit egyforma mércével mérjek, ne legyen kivételezés, pl. a határidő mindenkire nézve egyformán volt határidő.
Biztosítottam a kollégákat arról, hogy számíthatnak a segítségemre. Húzósabb időszakokban – éves költségvetés, éves beszámoló – sosem hagytam magukra a kollégákat, sőt legtöbbször én mentem haza utoljára.
Összességében a kollégáim, a vezetőim (irodavezető, jegyző, polgármester) visszajelzései alapján elégedettek voltak velem. Kulcsszavakban az én sikerem kulcsa: tanulás, szakmai maximalizmus, alázat, empátia, emberség, következetesség. (5 év munka után, majd az első gyermekünk születése után hívtak vissza vezetőnek, ez azt gondolom visszaigazolja, hogy elégedettek voltak velem.)
Adnál egy-két tippet, hogyan legyen (lehet) sikeres egy női vezető? Mi a titka?
Szervezeti környezettől függő, de bizonyos ágazatokban még mindig nehezebb női vezetőként érvényesülni. Időnként többet kell bizonyítaniuk – vagy legalábbis ezt gondolják a női vezetők.
Mi lehet a sikeres női vezető titka?
- Felkészült, magas szaktudással rendelkezik, így ez alapot ad ahhoz, hogy magabiztos legyen, felvállalja döntéseit. Magabiztosság nélkül nincs siker.
- Egy sikeres női vezető nagyon következetes, és proaktív.
- A sikeres női vezető jól ötvözi a férfiasabb vezetői tulajdonságokat (irányítás, dominancia, határozottság) a női „lágyabb” vonásokkal (megértés, türelem, megnyugtatás stb.)
- Egy női vezetőnél különösen fontos, hogy ne meneküljön a problémák elől, nézzen szembe az akár kínos, vagy nehéz helyzetekkel is. Ellenkező esetben nem lesz tekintélye, és nem fognak felnézni rá a kollégák.
- Nem csak a nőknél, – a férfiaknál is nagyon fontos, hogy a vezető példamutató legyen. Egy női vezetőt akkor fognak elfogadni, ha példát mutat. Szerintem egy vezető várjon el magától legalább annyit, mint a többi kollégától. És ezt ne csak mondja, hanem eszerint cselekedjen is. Amivel „nagyot bukhat” egy vezető, ha vizet prédikál és bort iszik.
- A sikeres női vezető az inkább nőiesebb tulajdonságokat – empátia, együttérzés, intuíció stb. – alkalmazva képes bevonnia szervezetbe a nem látható, nem, nyilvánvaló tényezőket (pl. kollégák aggodalmai, félelmek). Ha egy női vezető „ráérez” ezekre a szervezetben egyébként ott lapuló jelenségekre, könnyebben kezelhetők problémák (pl. áthelyezés, átszervezés), illetve a kibeszélésükkel megelőzhetőek a problémák (pl. ha egy vezető meghallgatja a kolléga félelmeit, és kezeli is azt, megelőzhető esetleg a kolléga felmondása)
- Egy sikeres női vezető reálisan látja a problémákat, törekszik a legjobb megoldásokra, ha kell kemény, ugyanakkor motivál, reménykeltő, és húzza felfelé a többieket. Az optimizmusa nem a struccpolitikában mutatkozik meg (hogy nem vesz tudomást a problémákról), hanem jövőbe tekintően, minden igyekezetével azon van, hogy kihozza a helyzetekből a legjobbat, és ezt a szemléletet ülteti át a kollégákba is. Így különösen a nagyon nehéz időszakokban nem az elkeseredést, a félelmet, és stresszt táplálja a kollégákban, hanem azt, hogy együtt igenis csodákra lehet képes egy jó csapat.
- A sikeres női vezetők nagyon jól tudnak egyensúlyt teremteni. Ehhez a sikerességhez hozzátartozik az, hogy a munka-magánélet területén egyensúlyt tudjon teremteni (ami egyébként nagyon nem könnyű).„
Újabb kihívások
Folyton változó világunk a munkahelyi környezetre is hatással van. Akár női, akár férfi vezetőről van szó, mindenképpen újabb és újabb kihívásokkal találjuk szembe magunkat. A szakmai felkészültség, a kommunikációs normák nyomon követése és a vezetői eszköztár bővítése pedig egyértelműen szükséges ahhoz, hogy boldoguljunk vezetőként úgy, hogy közben a beosztottból szövetséges váljon.
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik
Szeretnéd megérteni az embereid működését?
Szeretnéd, ha az embereid valódi szövetségeseid lennének?
Szeretnél sikeres és szerethető vezetővé válni?
CSATLAKOZZ TE IS AZ ORSZÁG EGYETLEN VEZETÉSPSZICHOLÓGIAI AKADÉMIÁJÁHOZ!