Munkaerő kiválasztás támogatása jelöltanalízissel
2024-04-05Job hopping – Menni vagy maradni?
2024-04-17Mit jelent a wellbeing?
A wellbeing, azaz a vállalati jóllét ma már a vállalati kultúra részét képezi. A wellbeing egyfajta törekvés arra, hogy a munkavállalók minél jobban érezzék magukat a munkahelyen. Ez megtestesülhet a biztosított munkakörülményekben és feltételekben, a rugalmas munkaidőben, a biztosított szolgáltatásokban, ellátásban vagy akár a biztosított juttatásokban. A wellbeing emellett egyfajta megközelítés is, amely a munkavállalók testi, illetve mentális egészségének megőrzését helyezi a középpontba.
A wellbeing vonatkozhat a pénzügyi, a fizikai és a szociális jóllét megalapozására is.
A dolgozói elégedettség mérése
A mai munkaerőpiaci környezetben jelentősen felértékételődött az, hogy a cégek meg tudják-e tartani a kulcsembereiket. Egy KKV cégvezető nem engedheti meg magának, hogy ne tudja, az emberei jól érzik-e magukat, vajon milyennek látják a cégműködést és a vezetőket, van-e jövőképük, vagy éppen elégedettek-e a juttatásokkal.
Ebben segít a TeamGuide dolgozói elégedettségmérés. A felméréssel kapott információk pedig feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy valódi HR stratégiát és cselekvési tervet lehessen kidolgozni a munkatársak megtartására és motiválására.
Nagyon fontos, hogy a dolgozói elégedettségmérés eredményeit minden esetben arra használjuk, hogy jobb munkakörnyezetet, hatékonyabb folyamatokat és szervezeti kultúrát tudjunk megvalósítani, ne pedig arra, hogy a kapott eredményekre hivatkozva a munkahelyi légkört romboljuk a beosztottak véleményének megkérdőjelezésével!
A pénzügyi jóllét biztosítása
A világban mostanában lezajló pénzügyi- és gazdasági folyamatok hátrányosan hatnak a munkavállalók által érzett anyagi biztonságra. Ez főként abban jelentkezik, hogy a dolgozók nem látják biztosítottnak a hosszú távú pénzügyi tervezés lehetőségét, ez sok esetben kvázi létbizonytalanságot is okoz. A wellbeing részeként számos módon kaphatnak a munkavállalók olyan segítséget, amelynek célja a pénzügyi jóllétük biztosítása. Ez egyszerűbb esetekben vonatkozhat a megnövelt bérre (megemelt fizetésre), jelentheti a különböző pénzbeli és egyéb extra juttatásokat (utalványok vagy magánnyugdíjpénztári befizetések formájában), de akár a pénzügyi tervezéshez nyújtott oktatási segítséget is.
Az érzelmi jóllét kialakítása
Az érzelmi jóllét – ahogyan a neve is mutatja – eléggé szubjektív fogalom, mindenkinek mást és mást jelent. Természetesen az érzelmi jóllét biztosításának is vannak sarokkövei: a stressz minimalizálása, a barátságos környezet és vállalati kommunikációs kultúra kialakítása, vagy éppen a dolgozói elégedettség mérése és az eredményeken alapuló intézkedések meghozatala.
Fizikai jóllét támogatása
A munkavállalók fizikai jólléte is számos módon támogatható: ergonomikus munkaállomás kialakítása, egészséges ételek biztosítása, sporttámogatás nyújtása, de akár egy wellness szállodába szóló “üdülési utalvány” is komoly segítség lehet.
A jól működő wellbeing
A jól működő wellbeing lényegében a megfelelően működtetett jólléttel kapcsolatos folyamatokat takarja. Itt fontos megjegyezni, hogy a wellbeing nem kizárólag azt az eszköztárat jelenti, amellyel a munkatársak jólléte támogatható, hanem egy olyan folyamatot is egyúttal, amelynek irányításához képzett és kiváló soft skillekkel rendelkező szakemberre van szükség.
És ez rendkívül fontos, hiszen a nem megfelelően és célzottan menedzselt wellbeing folyamatok könnyen rosszul sülhetnek el. Gondolhatunk itt a folyamatosan a munkatársakra erőszakolt, átgondolatlan csapatépítő tréningekre, a magánéletbe történő nem kívánt beavatkozásra, a kötelezővé tett meetingekre, a “mindenkinek jó lesz” típusú intézkedésekre. Ezek mind arra utalnak, hogy a wellbeinggel foglalkozó munkatárs nem alkalmas a pozícióra, akár szakmai, akár emberi tekintetben.
Éppen itt válik kontraproduktívvá a folyamat, amelynek egyik biztos jele, hogy több munkatárs is egy időben távozik a cégtől. Ez pedig a mai munkaerőpiacot tekintve komoly veszélyforrás, hiszen egyre nehezebb megfelelő kvalitású munkatársat találni, ráadásul számukra ma már egy irodai babzsák vagy csocsóasztal, ingyen kávé és egyéb hasonló juttatások, mint érvanyag szintén teljesen elcsépeltnek és egyúttal elavultnak hatnak. De akkor milyen is valójában a jól működő wellbeing?
Extra vezetői támogatás
Vezetőként szeretnél többet is tudni a témáról, illetve további segítséget, szakmai kérdéseidre pedig konkrét gyakorlatias válaszokat kapni? Bővítenéd eszköztáradat és szakmai kapcsolataidat? Csatlakozz a TeamGuide Vezetői Akadémiához!
A wellbeing egy folyamatosan fejlődő terület, bővülő eszköztárral, lehetőségekkel. Ahhoz, hogy ez sikeresen működjön, az egyes munkatársak speciális, egyedi igényeit kell a fókuszba helyezni. Így mindenképpen azt kell szem előtt tartania egy wellbeing menedzsernek, hogy amíg egy intézkedés az egyik munkatárs számára pozitív kimenetelű (jó lehetőség), addig egy másik csapattagra negatívan hat (nyűg, többletfeladat, zavaró körülmény).
Összegzés:
A munkahelyi wellbeing, mint dinamikusan fejlődő terület kiemelt jelentőséggel bír a megfelelő vállalati kultúra és a munkavállalói jóllét kialakításában. A wellbeing területéhez tartozó eszköztár pedig folyamatosan bővül. Ennek megfelelő alkalmazásához azonban felkészült szakemberre van szükség, mégpedig olyanra, aki képes felmérni, megérteni az egyes munkavállaló igényeit és ahhoz igazítottan személyes jólléti intézkedési tervet kidolgozni, illetve megvalósítani. Ahol a wellbeing csak “divatkövető” látszatcselekvések sorozata, ott ne várjunk komoly hasznot tőle!
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik
Szeretnéd megérteni az embereid működését?
Szeretnéd, ha az embereid valódi szövetségeseid lennének?
Szeretnél sikeres és szerethető vezetővé válni?
CSATLAKOZZ TE IS AZ ORSZÁG EGYETLEN VEZETÉSPSZICHOLÓGIAI AKADÉMIÁJÁHOZ!