A helyzetfüggő vezetés alapja a Hersey-Blanchard modell, amelynek alaptézise szerint egyik vezetési stílus sem igazán jobb a másiknál. Az elmélet szerint a vezetőknek érdemes az adott helyzethez, a munkatársakhoz, illetve képességeikhez és a munkahelyi tényezőkhöz igazodva (ki)alakítani a vezetési stílust, illetve ez alapján irányítani, döntés hozni.
A modell tehát nem egy statikus, hanem egy rugalmas vezetési stílust preferál. Az elmélet négy különböző ún. érettség típusba sorolja a beosztottakat és ezekhez igazodva határozza meg a teendőket, valójában az alkalmazandó vezetési stílust. Ezáltal a vezetők megfelelő struktúrát és fokú ellenőrzést alkalmazhatnak a kívánt eredmény elérése érdekében.
A helyzetfüggő vezetés nem feltétlenül alkalmazható minden helyzetben, hiszen ennek a megközelítésnek is vannak előnyei, illetve hátrányai. Az előnyök közé sorolható a rugalmasság, a könnyű alkalmazhatóság, illetve a gyors értékelési és változtatási lehetőség. A hátrányok közé tartozik, hogy a modell nem a vállalat hosszú távú céljait helyezi előtérbe, illetve bizonyos iparágakban, szektorokban és munkakörnyezetben nem alkalmazható, vagy nehezen adaptálható.
A TeamGuide Vezetői Akadémia tagjaként Te is többet megtudhatsz a helyzetfüggő vezetésről!
Olvass bele a könyvembe: A motivált munkatárs létezik
Szeretnéd megérteni az embereid működését?
Szeretnéd, ha az embereid valódi szövetségeseid lennének?
Szeretnél sikeres és szerethető vezetővé válni?
CSATLAKOZZ TE IS AZ ORSZÁG EGYETLEN VEZETÉSPSZICHOLÓGIAI AKADÉMIÁJÁHOZ!